epl.icm.edu.pl Forum Index epl.icm.edu.pl
Forum dyskusyjne o tematach związanych z e-Administracją i digitalizacją
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Wybór XML jako języka znaczników dla dokumentacji

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    epl.icm.edu.pl Forum Index -> Struktura metadanych 0.2
View previous topic :: View next topic  
Author Message
andrzejbJoined: 17 Jan 2006
Posts: 2
Location: NASK

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 2:02 pm    Post subject: Wybór XML jako języka znaczników dla dokumentacji Reply with quote

Ponieważ projekt rozporządzenia MSWiA (a dokładnie załącznik do roporządzenia) w sprawie określenia niezbędnych elementów struktury dokumentów elektronicznych odnosi się tylko do języka znaczników a nie konkretnie do XML, chciałbym poruszyć ten temat i zasugerować powrót do zapisania XML w rozporządzeniu.

Uzasadnienie:

Wyraznie prace Komisji Europejskiej w ramach “European Interoperability Framework” odnosza sie bezposrenio do jezyka XML, dyskusja natomiast dotyczy semantyki. Co ciekawe nawet uchwala Parlamentu Europejskiego odnosi sie tez bezposrenio do XML.

Jak nie odniesiemy sie bezposrednio do XML bedziemy musieli sie tlumaczyc czemu rozporzadzenie jest niezgodne z “European Interoperability Framework”.

Polecam ogolny opis European Interoperability Framework for pan-European eGovernment Services:
[url]http://europa.eu.int/idabc/servlets/Doc?id=19528 [/url]

Uchwala Parlamentu Europejskiego 2004/387/EC:
http://europa.eu.int/eur-lex/lex/LexUriServ/site/en/oj/2004/l_181/l_18120040518en00250035.pdf


Z powazaniem,
Andrzej Bartosiewicz
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
kschmidt
Site Admin


Joined: 20 Mar 2005
Posts: 153
Location: NDAP

PostPosted: Wed Feb 08, 2006 5:17 pm    Post subject: XML czy nie XML Reply with quote

W szkicu roboczym pt struktura_szkic_01a.doc było "§5 Techniczny sposób zapisu i wyodrębniania metadanych określa załącznik 2 do rozporządzenia". Utrzymano tę propozycję jeszcze w wersji 02, ale już od wersji 03 z takiej propozycji zrezygnowaliśmy.
szczegóły tutaj: http://epl.icm.edu.pl/forum/viewtopic.php?t=71

Przy okazji zapytam: i jak to by miało wyglądać: metadane zapisuje się w XML i ... koniec? Wydaje się że jeśli powiemy "XML" to naturalnym drugim krokiem jest dołaczenie XML Scheme a nie tylko zapisanie że "ma być".
Ale ja się na tym nie znam.

Krótko mówiąc czy ma być tak jak w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA FINANSÓW w sprawie ewidencji podatkowej nieruchomości (załączone XMLScheme i tabelka)
czy też tak jak jak w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA ZDROWIA w sprawie zakresu niezbędnych informacji gromadzonych i przekazywanych przez apteki podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych (załączona tabelka).
Co ciekawe w rozporządzeniu Ministra Finansów czytamy objaśnienie pod tabelką: "Sposób zapisu danych w strukturze określonej przez powyższe elementy i atrybuty jest zgodny z zasadami języka XML wersja 1.0". Tak więc XML został "przemycony" dopiero w objasnieniach do załącznika.
A rozporządzeniu Ministra Finansów czytamy już w bezpośrednio paragrafie 2 ust.2 pkt 2: eksport danych zawartych w ewidencji do pliku w formacie rozszerzalnego języka znaczników (XML)... I jeszcze w ust.3 "Strukturę i zasady budowy pliku w formacie XML określa załącznik do rozporządzenia"

A może nie powinno być w ogóle? Wszak w ROZPORZĄDZENIU RADY MINISTRÓW w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (Dz. U. z dnia 28 października 2005 r.) w załaczniku nr 2 część B.1 czytamy:
Do definiowania układu informacji polegającego na określeniu elementów informacyjnych oraz powiązań między nimi stosuje się następujące formaty danych: XML (Standard uniwersalnego formatu tekstowego służącego do zapisu danych w formie elektronicznej), XSD (Standard opisu definicji struktury dokumentów zapisanych w formacie XML), GML (Język Znaczników Geograficznych)
A więc może wszystko jest jasne?

_________________
--
Kazimierz Schmidt
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
andrzejbJoined: 17 Jan 2006
Posts: 2
Location: NASK

PostPosted: Thu Feb 09, 2006 9:24 am    Post subject: Reply with quote

Jeśli mówimy o "tanim państwie" to Rozporządzenia powinny być tak precyzyjne żeby podmioty które będą przesyłały do NDAP dokumentację elektroniczną nie musiały ponosić dodatkowych kosztów na poszukiwanie np. opisu protokołu.

Błędem będzie stworzenie "ogólnego" Rozporządzenia a później przygotowanie dodatkowych dokumentów (np. przez NDAP) opisujących protokół. Będzie wtedy:
-Ustawa
-Rozporządzenie MSWiA
-"wykładania" NDAP

Prawo musi być precyzyjne i dlatego sugeruję żeby w Rozporządzeniu była załączona XML-schema.

Ustwa może być ogólna. Rozporządzenie musi być szczegółowe.

Andrzej Bartosiewicz
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    epl.icm.edu.pl Forum Index -> Struktura metadanych 0.2 All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group