epl.icm.edu.pl Forum Index epl.icm.edu.pl
Forum dyskusyjne o tematach związanych z e-Administracją i digitalizacją
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

definicja dokumentu elektronicznego

 
Post new topic   Reply to topic    epl.icm.edu.pl Forum Index -> Co można (należy ?) zrobić dla e-administracji ?
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kschmidt
Site Admin


Joined: 20 Mar 2005
Posts: 153
Location: NDAP

PostPosted: Thu Feb 16, 2006 11:33 am    Post subject: definicja dokumentu elektronicznego Reply with quote

Jak można się zorientować czytając prasę czy przeglądając Internet, ustawa o informatyzacji nie jest doskonała.
Ale co przeszkadza? Czy ktoś odważy się na ten temat podyskutować?

Jako moderator pozwolę sobie zacząć:
Na definicji dokumentu elektronicznego opiera się wiele innych przepisów - także z ustawy archiwalnej. Otóż, pisząc nieco innym językiem, definicja ta powiada, że zbiór danych zapisanych na nośniku jest dokumentem elektronicznym. Czy tak?
Jeszcze nie, bo ważne jest jakich danych.
Odpowiadamy więc, że danych stanowiących odrębną całość znaczeniową. Czy tak? Na przykład napisałem że "palenie zabija" czy to są już dane stanowiące odrębną całość znaczeniową? Nie do końca bo choć myśl jest skończona trudno jej przypisać znaczenie. Zależy teraz od kontekstu czy dane te mają znaczenie czy nie. Bo jeśli dodam do tego "palenie zabija" kto to napisał, kiedy napisał i w jakim celu, to całość znaczeniowa już jest.
I dotąd definicja dokumentu elektronicznego wydaje mi się bardzo dobra bo same dane bez kontekstu są nic nie warte!
Ale to jeszcze nie wszystko Ww. "palenie zabija" będzie dokumentem elektronicznym jeśli tylko będzie zapisane na informatycznym nośniku danych. Wszystko wydaje się w najlepszym porządku bo mając na myśli "informatyczny nosnik danych" myślimy o nośnikach do zapisu danych cyfrowych.
Ale nie do końca tak bo nasze "palenie zabija" może być zapisane na "materiale lub urządzeniu służącym do zapisywania, przechowywania i odczytywania danych w postaci cyfrowej lub analogowej". I tu już nie jestem pewien czy jeśli zapiszę na nośniku papierowym moje dane w postaci analogowej to czy nadal będzie to dokument elektroniczny?
Celowo pominąłem "określoną strukturę wewnętrzną" którą ma mieć dokument elektroniczny bo może to powoduje że nie może nim być napisane na "analogowej" kartce papieru hasło "palenie zabija"? Bo nie ma "określonej struktury wewnętrznej"?

_________________
--
Kazimierz Schmidt
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
ZBIGNIEW SZWOCHJoined: 14 Jun 2005
Posts: 2
Location: RODAN SYSTEMS S.A.

PostPosted: Tue Feb 21, 2006 9:59 am    Post subject: Definicja dokumentu elektronicznego - cd. Reply with quote

Definicja dokumentu elektronicznego przedstawiona przez przedmówcę jest jak najbardziej trafna. Ale chciałbym tutaj dodać, dwa elementy – które pozwolą zgeneralizować nieco to pojęcie. Otóż jako dokument elektroniczny powinniśmy traktować pewną logicznie spójną i nierozerwalną porcję informacji (nie musi być to tekst), która tylko jako całość funkcjonuje zapisana na wybranym nośniku. Te dwie cechy (spójna i nierozerwalna) są bardzo ważne:
- spójna – dokument elektroniczny powinien posiadać (być powiązany, zawierać w treści) podmiot tj. autora/nadawcę/adresata, treść z które wynika to czego on dotyczy oraz poświadczenie autentyczności - podpis w formie graficznej (faksymile) lub e-podpis (opcjonalnie). Te trzy elementy są można powiedzieć tym co tworzy dokument, nadaje mu temat i moc prawną. Przykład, czy samo zdjęcie samochodu (plik jpg) jest dokumentem elektronicznym – wydaje mi się, że nie. Ale jeżeli to samo zdjęcie zawiera datę wykonania, autora np. zrobił je rzeczoznawca firmy ubezpieczeniowej i opisał, a następnie dołączył do akt likwidacji szkody to ten plik nabiera znamion dokumentu elektronicznego: posiada autora, treść – niekoniecznie musi być to tekst i zostało podpisane - opisane, oznaczone pieczęcią z numerem.
- nierozerwalna – te przedstawione elementy składowe dokumentu muszą funkcjonować razem, aby ta „porcja informacji” była dokumentem. Samodzielnie te elementy praktycznie nie mają większego znaczenia, a także przy braku któregoś z nich dokument może np. zostać odrzucony przez instytucję z powodów formalnych – tak więc z punktu widzenia instytucji (pod względem formalnym) nie jest on dokumentem, a co dopiero dokumentem elektronicznym.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    epl.icm.edu.pl Forum Index -> Co można (należy ?) zrobić dla e-administracji ? All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group