epl.icm.edu.pl Forum Index epl.icm.edu.pl
Forum dyskusyjne o tematach związanych z e-Administracją i digitalizacją
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

wydawca

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    epl.icm.edu.pl Forum Index -> Struktura metadanych 0.1
View previous topic :: View next topic  
Author Message
annak



Joined: 21 Mar 2005
Posts: 3
Location: NDAP

PostPosted: Thu Apr 14, 2005 12:34 pm    Post subject: wydawca Reply with quote

Proponuję zrezygnować z wydawcy (publisher). Sprawdziłam, co zrobili Anglicy w e-GMS, zastrzegają, że w wielu wypadkach wydawca jest tożsamy z twórcą (creator) i to prawda. Twórcę mamy w planach - więc może zostawić to na potem do rozważenia? Moim zdaniem wydawca nie jest nam potrzebny.
_________________
anna krochmal
Back to top
View user's profile Send private message
kschmidt
Site Admin


Joined: 20 Mar 2005
Posts: 153
Location: NDAP

PostPosted: Thu Apr 14, 2005 1:01 pm    Post subject: wydawca to także jakiś rodzaj twórcy... Reply with quote

W praktyce bibliotecznej uzywa się zgrabnego określenia "oznaczenie odpowiedzialności" - bardzo pojemnego worka na wszytskich którzy przyczynili sie np. do wydania publikacji.

I w tym kierunku proponowałbym pójść. Jak juz będziemy mieli "podmiot" (jak rozumiem praca wre Wink) to definiując twórcę wystarczy ustalić jego dwa podelementy:
1. podmiot
2. funkcja (tego podmiotu przy powstaniu zasobu)

Lista (najlepiej kontrolowana do uzgodnienia) funkcji wyglądałaby np. tak:
autor
współautor
wydawca
instytucja sprawcza

itd...

a może też nawet: autor ilustracji, autor nagrania, autor fotografii, producent, kompozytor, scenograf ...

W ten sposób będzimy mieli z głowy sformalizowany sposób zapisania każdego rodzaju twórcy... ile ich w przyszłości by nie wymyślono. Zgadzam się mocno z AnnaK że wydzielanie "wydawca" to niepotrzebne zwiększanie liczby elementów struktury. MOże za 20 lat "wydawcy" bedą stanowić niszową grupę a zastąpią ich "dostawcy VR/AR"... I co? Czy wtedy będziemy musieli zmieniać standard? W przypadku proponowanym przeze mnie wystarczy dopisac kolejny element do listy kontrolowanej, a nie zmieniać struktury...

_________________
--
Kazimierz Schmidt
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
jarwyp



Joined: 14 Mar 2005
Posts: 138
Location: ICM

PostPosted: Thu Apr 14, 2005 1:40 pm    Post subject: mnie się podoba Reply with quote

Drastycznie upraszcza model, powoduje jednak spore problemy z przenoszeniem do innych standardów, które mają znacznie prostszy model.
Back to top
View user's profile Send private message
kschmidt
Site Admin


Joined: 20 Mar 2005
Posts: 153
Location: NDAP

PostPosted: Thu Apr 14, 2005 1:56 pm    Post subject: Re: mnie się podoba Reply with quote

jarwyp wrote:
Drastycznie upraszcza model, powoduje jednak spore problemy z przenoszeniem do innych standardów, które mają znacznie prostszy model.


dzięki za "podoba się" choć nie rozumiem ... dokładnie o co chodzi. Może o to że inne standardy mają inną strukturę a nie prostszy model?
Tak czy inaczej jeśli chodzi o mapowanie na inne standardy da sie to zrobić podobnie jak w przypadku Tematyka i zasięg, gdzie część mapuje sią na "coverage" a częśc na "subject". Co prawda jest tu jedna zasadnicza różnica:
- w Tematyce zróżnicowanie na miejsce, czas, osoby, przedmiot opiera się o strukturę podelementów
- w propozycji z "funkcją" zrózniocowanie na rózne rodzaje twórców opierałoby sie nie o strukturę danych tylko o same dane... i tu racja że będą:
jarwyp wrote:
spore problemy z przenoszeniem do innych standardów,

_________________
--
Kazimierz Schmidt
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
jarwyp



Joined: 14 Mar 2005
Posts: 138
Location: ICM

PostPosted: Thu Apr 14, 2005 2:01 pm    Post subject: Dokładnie to miałem na myśli Reply with quote

Dokładnie to miałem na myśli
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    epl.icm.edu.pl Forum Index -> Struktura metadanych 0.1 All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group