epl.icm.edu.pl Forum Index epl.icm.edu.pl
Forum dyskusyjne o tematach związanych z e-Administracją i digitalizacją
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

Dokumenty + XML

 
Post new topic   Reply to topic    epl.icm.edu.pl Forum Index -> Zasady postępowania z dokumentacją elektroniczną
View previous topic :: View next topic  
Author Message
madyogiJoined: 24 Jun 2005
Posts: 2
Location: Chodzież

PostPosted: Sat Jun 25, 2005 7:05 pm    Post subject: Dokumenty + XML Reply with quote

Stoję (i dwóch współpracowników) przed problemem utworzenia e-urzędu. Jasne jest dla mnie, że z czasem w urzędzie zacznie się gromadzić mnustwo dokumentacji podpisanej cyfrowo (głównie będą to z pewnością jakieś dok'i).
1. Chciałem zapytać jak powiązać te pliki z formatem XML, tak by można było je poddać archiwizacji zgodnie z opracowywanym standardem EPL? Czy pojedyncze dokumenty (bądź całe ich archiwa) będą musiały zostać "opakowane" w tagi XML'owe i zapisane w formacie XML? (Czy nie uszkodzę w ten sposób cyfrowo podpisanego dokumentu, unieważniając go tym samym?) Czy też pliki XML'owe będą faktycznie tylko "metainforamcją" o innych plikach. Tak, że ingerencja w cyfrowo podpisane materiały nie będzie konieczna? Przykład: "archiwumrada2004.zip" (z uchwałami rady za 2004r.) bedzie sobie leżało na jakimś serwerze ftp, ktoś zainsteresowany zaprzęgnie do pracy wyszukiwarkę, której zadaniem będzie odszukanie w zbiorach XML odpowiedniej informacji, o archiwum łącznie z linkiem na serwer FTP do szukanego zbioru?
Dodam, że nie wszystkie materiały mają charakter publiczny - np sprawy obywatelskie (paszporty). Tu się kłania drugie elektroniczne archiwum, do którego nikt nie ma wejścia poza adminem (i szefem Very Happy, no i grupą pracowników merytorycznie zajmującym się danym tematem). Czy takie archiwum też "standaryzować" domniemam, że tak. Smile
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
wkukJoined: 24 Jun 2005
Posts: 1
Location: Poznań

PostPosted: Mon Jun 27, 2005 2:45 pm    Post subject: Reply with quote

może jest tu miejsce na coś, co byłoby odpowiednikiem HTMLowego <BODY></BODY> ? wewnątrz tego byłoby miejsce na KOMPLETNY dokument zapisany w tagach XML, a jeśli się nie da (jeśli jest to plik typu JPG/PDF), zawartość binarna byłaby zakodowana np. w BASE64, lub zawarty byłby tam odnośnik do załącznika, wraz z danymi typu suma kontrolna, md5, typ mime....

myślę, że gdyby istniała możliwość bezpośredniego umieszczenia, czy transportu dokumentu w formie XMLowej, byłoby to z pożytkiem dla całej technologii - wymusiłoby na producentach oprogramowania, a w dalszej kolejności na ich klientach, pewne zdrowe nawyki - przeciwne do opisanych przeze mnie poniżej:

Nadzoruje pracę kilkudziesięciu Biuletynów Informacji Publicznej - dane o dokumentach umożliwiają eksport z oprogramowania BIP metadanych w formacie zbliżonym do e-PL, natomiast irytujące nieco jest to, że same dokumenty umieszczanie przez pracowników urzędów, często sprowadzają się po prostu do skanów pism papierowych, zaś w polu przeznaczonym na treść dokumentu widnieje jedynie zdanie: "Treść uchwały w załączniku". Pytani przeze mnie urzędnicy odpowiadali, że tylko skan dokumentu papierowego ma wystarczającą "powagę" (!) - a szkoda, bo ten sam dokument zapisany choćby w formie HTML, czy XML "waży" kilkadziesiąt razy mniej - i co ważne, daje się CAŁY przeszukiwać po słowach kluczowych.

Mamy więc tutaj nonsensowny łańcuch typu:
1. komputer (edytor tekstu)
2. wydruk na papier
3. pogniecenie, pobrudzenie, parafka, pieczątka
4. niewyraźny skan (czasem o zgrozo BMP 10 MB)
4a. ewentualne spakowanie rar/zip
5. umieszczenie w BIP, czy w oprogramowaniu do pseudo "obiegu dokumentów" - bez szans na późniejsze sensowne wykorzystanie (chyba że zapłaci się grube miliony firmie, która masowo skanuje i OCRuje dokumenty, żeby wrócić do punktu 1)

kroki 2,3,4,4a wydają się zbyteczne i de facto "niszczące", a jednak podejście do dokumentu jako do "załącznika" (sam widziałem na kilku konferencjach) powoduje, że zwykły urzędnik nie dostrzeże różnicy między załącznikiem .txt a załącznikiem .bmp - a jeśli już dostrzeże, będzie to w najmniej oczekiwanym momencie, gdy trzeba będzie znaleźć np. ważne pismo znając jedynie mało istotny fragment tekstu "ze środka".
Back to top
View user's profile Send private message
jarwypJoined: 14 Mar 2005
Posts: 138
Location: ICM

PostPosted: Tue Jun 28, 2005 9:22 am    Post subject: e-PL a dokumenty Reply with quote

e-PL w zamierzeniu było przeznaczone do istnienia niezależnie od fizycznego dokumentu. Przemawiało za tym kilka argumentów:
- metadane do dokumentu mogą istnieć nawet wtedy gdy dokument już nie istnieje
- metadanych w postaci zaproponowanej w e-PL nie da się umieścić w bardzo wielu formatach
- konieczność umieszczenia podpisów cyfrowych (tworzących ciągi podpisów) narzuca pewne ograniczenia
Oczywiście najlepiej by było aby metadane były zintergrowane z dokumentem, ale jest to możliwe tylko i wyłączenie w odniesieniu do niewielu formatów (MS Doc w XML'u, OpenOffice 1.0, OpenDocument). W niektórych formatach z kolei możemy dołączyć metadane jako dane opisowe (PDF, JPEG, PNG), ale tworzy to bardzo poważne problemy przy podpisie cyfrowym.
Idea z umieszczaniem treści dokumentu w XML'u metadanych ma zalety i wady:
Zalety:
1. Łatwiej to przekazywać - jest jeden plik
Wady:
1. Trudniej to odczytać - potrzebny jest dodatkowy konwerter, który umożliwi wyciągnięcie i ponowne wstawienie dokumentu do takiego konwertera.
2. Trudniej przechowywać - Duże dane binarne są zbyt ciężkie na plik metadanych i wydaje mi się, że łatwiej określić lokalizację dokumentu jako URL do ftp'a niż umieszczać dokument w metadanych.

Oczywiście to tylko moje zdanie. Nic nie stoi na przeszkodzie aby każdy mógł sobie e-PL rozszerzyć o element dane, w którym umieści całość dokumentu. Musi jedynie uważać na następujące sprawy:
1. przy przekazywaniu metadanych na zewnątrz urzędu powinny one zostać skonwertowane do czystego e-PL.
2. przy podpisach cyfrowych należy uwzględniać tylko elementy standardu.

Co do ograniczenia dostępu, to element Dostęp w standardzie umożliwia określenie, że dany dokument nie jest dostępny publicznie, bądź jest dostępny z pewnymi ograniczeniami. Reszta to kwestia technologii zaprzęgniętej do przetwarzania danych.

Co do dobrych nawyków: nie wydaje mi się, aby wymuszenie dodawania do metadanych całego dokumentu wpłynęło na poprawę jakości tworzonych dokumentów. Po prostu zamiast metadanych i 10MB pliku BMP zostanie przekazany plik XML gdzie znajduje się 14MB zakodowanego w base64 BMP (40% narzutu). Lepszym rozwiązaniem jest określenie dopuszczalnych formatów zapisu : OpenOffice, OpenDocument, MS Word XML, HTML, TXT, TIFF, JPEG, PNG,... - mam niejasne obawy, że tego typu ogranieczenia powinny pojawić się w instrukcjach kancelaryjnych i właśnie nad tym (m. in.) będzie deliberował zespół w archiwach.
Back to top
View user's profile Send private message
jarwypJoined: 14 Mar 2005
Posts: 138
Location: ICM

PostPosted: Tue Jun 28, 2005 9:29 am    Post subject: Połączenie dokumentów z metadanymi Reply with quote

Wydaje mi się, że problem rzeczywiście został przez twórców ePL zignorowany. Nie jest nigdzie opisane jak - z technicznego punktu widzenia mogłaby wyglądać taka integracja, a w szczególności, że taka integracja to nie jest li tylko zadanie dla dużych dostawców oprogramowania (którzy sami sobie to wymyślą). Mogę się podjąć wyprodukować taki sugerowany przepis na podstawy technologiczne tworzenia systemów obsługujących e-PL, ale wolę poczekać na choćby wstępne ustalenia odnośnie zasad postępowania. Są w trakcie tworzenia i jak tylko będzie coś więcej wiadomo i NDAP dostarczy przykładową instrukcję kancelaryjną dla dokumentów elektronicznych. Póki co stworzę odpowiedni temat w forum e-PL 0.2 i tam można będzie dyskutować o technicznych aspektach e-PL'a. Zapraszam.
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   Reply to topic    epl.icm.edu.pl Forum Index -> Zasady postępowania z dokumentacją elektroniczną All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group