epl.icm.edu.pl Forum Index epl.icm.edu.pl
Forum dyskusyjne o tematach związanych z e-Administracją i digitalizacją
 
 FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

przekazywanie do archiwów - wniosek

 
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    epl.icm.edu.pl Forum Index -> Przekazywanie dokumentów do archiwów państwowych
View previous topic :: View next topic  
Author Message
kschmidt
Site Admin


Joined: 20 Mar 2005
Posts: 153
Location: NDAP

PostPosted: Thu Feb 23, 2006 3:27 pm    Post subject: przekazywanie do archiwów - wniosek Reply with quote

W załączeniu projekt rozporządzenia dotyczący przekazywania materiałów archiwalnych na informatycznych nośnikach danych do archiwów państwowych (z Art. 5 ust.2c ustawy archiwalnej)
(zob. też na tym forum: http://epl.icm.edu.pl/forum/viewtopic.php?p=302#302)
Projekt taki jak w załaczonym pliku został przekazany na papierze w postaci wniosku. Teraz sprawa ma już swój bieg oficjalny i odnotowany w teczkach aktowych. Przy okazji podkreślam, że nasze forum to nie jest Biuletyn Informacji Publicznej - proszę więc nie traktować załaczonego dokumentu jako oficjalnego. Oficjalny ciągle jeszcze jest na papierze... Mam nadzieję, że dyskutowany na tym forum pakiet rozporządzeń (zwłąszcza dwóch pozostałych) przyczyni się w części do tego żeby "oficjalny" mógł być tylko w wersji elektronicznej, a na papierze byłaby tylko kopia. I do tego kopia z podaniem na każdej stronie że jest to kopia oraz daty sporządzenia wydruku systemu informatycznego i urzędu który kopię wykonał (po to aby było wiadomo gdzie szukać "oryginału")...

Co do treści samego projektu to w stosunku do poprzedniej wersji ogłoszonej na tym forum jest jedna zasadnicza zmiana: z §3 ust. 2 wykreślono słowa "; techniczny sposób zapisu określa załącznik do rozporządzenia". Chodziło o to, że nie można załączyć było załącznika z XML Scheme.
Dla zwolennków podania sposobu porządkowania danych bezpośrednio w rozporządzeniu wyjaśniam że przyczyny były nastęujące:
1. Z komentowanego na tym forum równoległego projektu dotyczącego niezbędnych elementów struktury dokumentów elektronicznych nie wynika jeszcze czy będzie w tym rozporządzeniu "techniczny sposób zapisu" (czyli schema XML). Jeśli będzie to nie ma sensu ustalać tego w innym rozporządzeniu.
2. Jeśli zaś nie będzie to i tak nie można załączyć dokładnej "rozpiski" jak mają być uporządkowane przekazywane dane bo nie wiadomo czy proponowana struktura się "obroni". Nie można po prostu budować domu bez fundamentów. Najpierw trzeba wiedzieć co będzie "produkowane" żeby określić kontenery dla tej produkcji itd. W rozporządzeniu Ministra Kultury dotyczącym postępowania z dokumentacją (w domyśle papierową) jest najpierw ustalone jakie dane mają być zapisane na teczce aktowej a potem dopiero jak owe teczki przekazać. Nie można byłoby przecież żądać przekazania danych których się nie wytwarza.
3. Nie można zaś w poważnym wniosku napisać, że "jak będzie rozporządzenie dotyczące struktury to dopisze się załącznik".

Tak więc może się okazać, że przekazywane materiały archiwalne na nośnikach będą miały towarzyszące metadane zapisane w języku XML i nawet będzie ustalona struktura tych metadanych - ale każdy przekazujący będzie mógł "po swojemu" nazwać poszczególne elementy. To i tak lepiej niż nic... ale zwracam uwagę że takich rodzajów danych może być tyle ile podmiotów przekazujących materały archiwalne.
dyskusja na ten temat jest rozpoczęta tu:
http://epl.icm.edu.pl/forum/viewtopic.php?t=78przekazywanie wniosek.doc
 Description:
projekt ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH i ADMINISTRACJI - wniosek NDAP

Download
 Filename:  przekazywanie wniosek.doc
 Filesize:  57.5 KB
 Downloaded:  2139 Time(s)


_________________
--
Kazimierz Schmidt
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
pemiJoined: 18 Jan 2006
Posts: 12

PostPosted: Sun Jun 25, 2006 4:13 pm    Post subject: Reply with quote

Witam,

Temat dotyczy dokumentów papierowych które pojawią się w trakcie trwania sprawy zainicjowanej złożeniem wniosku elektronicznego.

W sytuacji takiej część dokumentów będzie znajdowała się w systemie informatycznym urzędu a część w postaci dokumentów papierowych (będzie to miało miejsce w sytuacja gdy w trakcie trwania sprawy akta zostaną uzupełnione dokumentem papierowym otrzymanym od Interesanta lub innego podmiotu)

Co w takiej sytuacji powinien zrobić urząd ? Czy powinien taki dokument zeskanować i potwierdzić z oryginałem ? Co w przypadku gdy przesłany dokument lub jego załącznik jest w formacie który jest ciężki do zeskanowania ?

_________________
Z poważaniem
Mirosław Januszewski
Stowarzyszenie PEMI
http://www.podpiselektroniczny.pl/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website
ZoltarJoined: 15 Jul 2005
Posts: 3

PostPosted: Wed Jul 26, 2006 7:11 am    Post subject: Reply with quote

fachowcem w tej materii nie jestem, ale tak na zdrowy rozum: komplet dokumentacji dot. danej sprawy powinien być albo w wersji papierowej albo elektronicznej. Jeśli wersja elektroniczna jest docelowa, no to trzeba skanować. Nie bardzo rozumiem, co znaczy "format ciężki do zeskanowania" - chodzi o konwersję do odokumentu który mógłby być przetwarzany? Po mojemu taki skan to jedynie wizerunek papierowego dokumentu, z ewentualnym elektronicznym potwierdzeniem zgodności z oryginałem.
Rzecz działa tez w drugą stronę - jeśli kancelaria urzędu opiera się na dokumencie papierowym, no to trzeba robić wydruki dokumentów elektronicznych - tak np. dzieje się u mnie z mailami służbowymi.

_________________
Jarek Orszulak
Back to top
View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
Post new topic   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    epl.icm.edu.pl Forum Index -> Przekazywanie dokumentów do archiwów państwowych All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group